BACK
Mit kell tudnunk kertünk csodaszép lakóiról, a lepkékről?

Mit kell tudnunk kertünk csodaszép lakóiról, a lepkékről?

2025 / 03 / 10
Kerti tippek
Mit kell tudnunk kertünk csodaszép lakóiról, a lepkékről?

A kert nemcsak a pihenés és a növénytermesztés helye, hanem egy önálló, élő ökoszisztéma is, ahol számtalan rovar találhat menedéket magának. A lepkék különösen hálás lakói lehetnek kertünknek, hiszen nemcsak szépségükkel varázsolnak el minket, hanem fontos szerepet játszanak a beporzásban is. Egy lepkebarát kert kialakítása nem csupán esztétikai cél, hanem általa hozzájárulhatunk a biodiverzitás megőrzéséhez is.

A GardenExpón idén is számos izgalmas előadás és kiállító várja az érdeklődőket, csakúgy mint Glemba Gábor, aki nem csak előadóként, hanem állandó kiállítóként tart velünk a GardenExpón. Gábor immár 25 éve foglalkozik lepkészettel, és segít eligazodni a kertészkedés és a lepkék kapcsolatában. Cikkünkben az ő szakértelmével fejtegettünk olyan kérdéseket, mint hogy: miért érdemes a lepkékre külön figyelmet fordítanunk, mit ültessünk a kertünkbe, hogy a lepkék számára is vonzó legyen, vagy épp arról kérdeztük, hogy van-e olyan metódus, amivel környezetbarát módon tudunk védekezni a kertünk kártevőitől, a hasznos rovarokat megóvva?

A lepkék szerepe az ökoszisztémában

A lepkék kiemelt szerepet játszanak az ökoszisztémában, hiszen számos élőlény számára jelentenek táplálékot, és fontos indikátorfajok is, tehát jelzik a környezet változásait. Emellett a méhek mellett ők is aktív beporzók, gyakorlatilag a beporzás szempontjából nincs különbség köztük és a méhek között, csupán annyi, hogy a lepkék nem készítenek mézet, így kiemelt szerepük van a növények fennmaradásában is.

A világon kb. 150.000 lepkefaj él, hazánkban pedig körülbelül 3500 faj. A legnagyobb kihívást számukra a gyorsan változó környezet és a klímaváltozás okozza, ami itt, Magyarországon is jelentős, különös tekintettel a nyarankénti nagy forróságra és az azzal járó szárazságra. 2024-ben a júliustól augusztusig tartó időszak gyakorlatilag megfelezte a lepkeállományt, ezekben a hónapokban szinte eltűntek a nappali lepkék, hiszen a hőhullámok és a csapadékhiány drasztikusan csökkentette az állományukat. Itthon mintegy 300 védett lepkefaj él, közülük sok csak kis területen fordul elő, és fokozott védelmet igényel.

Pillangó vagy lepke?

A két fogalmat sokan szinonimaként használják, pedig van különbség: “Minden pillangó lepke, de nem minden lepke pillangó. A tudomány a nappali lepkéken belül elkülönített egy családot, melyeket tulajdonságaik miatt pillangóknak nevezünk.”

A tudományosan pillangóknak nevezett fajok – például a fecskefarkú lepke vagy a kardoslepke – nappali életmódot folytatnak, színesek és gyakran különleges formájú szárnyaik vannak. Itthon négy lepkefajt különböztetünk meg: a fecskefarkú lepkét, a kardos lepkét, a kis Apolló lepkét és a farkasalma lepkét. Időszakosan egy ötödik faj is felbukkan hazánkban, a nagy Apolló lepke, de mivel ő a magas hegyeken található, így csak Ausztria felől szokott hazánkba érkezni.


A nappali és éjszakai lepkék

“Nevükből is adódik, hogy a nappali lepkék nappal repülnek, míg az éjszakaik éjjel. Persze ez az éjszakai lepkékre nem teljesen igaz, mivel van pár faj, mely előszeretettel repül nappal is.”

A leglátványosabb különbséget külsejükben fedezhetjük fel. A nappali lepkék vékonyabb testűek, csápjuk bunkós végű, míg az éjszakai társaik vaskosabbak, testüket gyakran szőr borítja és szárnyukat képtelenek függőlegesen összecsukni.


Kertünk, a lepkék oázisa

“Mivel szerencsére a külvárosban, kertesházban lakunk igyekeztünk kertünkben is kialakítani a beporzók, lepkék számára kedvező környezetet. Ezeken a területeken különféle színes hazai mezei virágokat ültettünk, melyek nem csak a szemnek, de rovaroknak, lepkéknek is kedves.“

A lepkekert készítése nem boszorkányság. Ha szeretnénk, hogy kertünk igazi lepkemágnessé váljon, érdemes figyelni a növényválasztásra. A kulcs csupán annyi, hogy könnyen kezelhető növényeket válogatunk és ültetünk, így olyan kertet alakítunk ki, amely nem csak a lepkéknek, de számunkra is élményt jelent.

“Különböző típusú nektáradó növényekkel különböző fajokat csalogathatunk a kertbe, lehetőleg úgy, hogy tavasztól egészen őszig legyen virágzó növény a számukra.”
A lepkék a napos, mégis védett helyeket kedvelik, és a folyamatos virágzást biztosító növények vonzzák őket leginkább. Alakítsunk ki napos és árnyékosabb részeket is, hisz növényeink és lepkéink sem egyforma igényűek.


A modern kertépítészet hatása

A modern kertépítészet, ha jól kihasználja a különböző növények lehetőségeit, segíthet a lepkék fennmaradásában. Ezzel szemben a vegyszerek használata jelentősen károsíthatja a lepkepopulációkat, ezért érdemes környezetbarát megoldásokat keresni.

Kell-e tartani a lepkék lárváitól?

Sokan attól félnek, hogy a lepkék hernyói kárt okozhatnak a növényekben. Alapvetően nincs „hasznos” vagy „káros” lepke, de egyes években az időjárás változása miatt bizonyos fajok túlszaporodhatnak, és ekkor nagyobb károkat okozhatnak az ugrásszerűen megnövekedett állomány hernyói. A természetes egyensúly fenntartásával azonban ez ritkán jelent problémát.


Előre felkészülnél a témával kapcsolatban? 

A Magyar Madártani Egyesület Lepkevédelmi Szakosztály Facebook oldalán találkozhatsz Glemba Gábor és kollégái írásával, ezen kívül sok információt lehet megtudni a Szalkay József Magyar Lepkészeti Egyesület honlapján, az izeltlabuak.hu-n, vagy Gór Ádám honlapján, a jasius.hu-n a lepkék csodálatos világáról.

Ha szeretnénk kertünket barátságosabbá tenni a lepkék számára, nincs más dolgunk, mint tudatosan tervezni a növényválasztást és kerülni a káros vegyszerek használatát. Látogass el március 28-29-30-án a Budapest Arénába, ahol a GardenExpón többek között Glemba Gábor előadásán és standjánál még több érdekességet megtudhatsz a lepkék világáról! Vásárold meg jegyedet elővételben, és  kövess minket Facebookon és Instagramon, hogy mindenről első kézből értesülhess!

Follow us
ON SOCIAL MEDIA!

Follow us on Facebook and Instagram for updates on GardenExpo! See the latest gardening trends, a number of tips and tricks and much more to fully prepare you for Hungary’s one and only outdoor living show.

Register
to win

Register for a chance to take home some of our valuable prizes!

VIEW
Registerto win
levelek

CSILLAPÍTSD A KERTVÁGYAD!

Instagram oldalunkon egész évben gondoskodunk az inspirációdról!
Instagram
InstagramInstagram